KÖZÉRDEKŰ KÖZLEMÉNY a jégen tartózkodás szabályairól

A Rakamazi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzőjeként a téli vízi balesetek megelőzése érdekében a Tisztelt lakosságot az alábbiakról tájékoztatom:

Az elmúlt időszak időjárási körülményei miatt a városunk közigazgatási területén található befagyott Nagy-morotva jegét már többen igénybe vették annak ellenére, hogy a jég vastagsága nem éri el a 12 cm-es vastagságot, mely tevékenység rendkívül balesetveszélyes. Rakamaz város közigazgatási területén helyezkedik el a Tisza-folyó, illetve városunk több állóvízzel is rendelkezik, ezért kérem a Tisztelt lakosságot, hogy az alábbi jogszabályi előírásokat tanulmányozzák és azokat a mindennapi életben a gyakorlatban is alkalmazzák.

A szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól szóló 46/2001. (XII. 27.) BM rendelet 5. § és 6 §-a alapján:

 

 5. § (1) A szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.

(2) A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog.

(3) Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni:

a) éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;

b) járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;

c) kikötők és veszteglőhelyek területén;

d) folyóvizeken és azok mellékágain.

(4) A (2) és (3) bekezdésben meghatározott feltételek és tilalmak nem vonatkoznak a folyókon kialakult jégtorlaszok megbontását - jégkár megelőzése vagy elhárítása céljából - végző szakszemélyzet tevékenységére.

6. § (1) Aki jégen jégkitermelést folytat, vagy a halak oxigén ellátását biztosító, 1 négyzetméternél nagyobb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet 1 méteres magasságban elhelyezett, legalább 10-10 centiméter széles, piros-fehér csíkozású korláttal ellátni. A kihelyező a jégmentessé vált területet jelző eszközöket köteles eltávolítani a figyelmeztető jelzés elhelyezésére okot adó körülmény megszűnésekor.

(2) Aki a jégen 1 négyzetméternél kisebb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet legalább 50 méterről jól felismerhető módon megjelölni, amelyhez a vízparton található természetes anyagokat (pl. nád, sáskéve, száraz ágak) is fel lehet használni.

(3) Jégkitermelés vagy más jégen történő munkavégzés esetén a munkáltató köteles figyelőszolgálatot szervezni és mentő eszközöket biztosítani.”

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 202. §-a alapján:

„202. § (1) Aki a szabad vizek jegén való tartózkodás szabályait megszegi, szabálysértést követ el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője is szabhat ki helyszíni bírságot.”

Rakamaz, 2020. január 20.

                                                                                                                      Dr. Kóder László sk.

                                                                                                                            jegyző